Polski

O Regatach


Każdy żeglarz ma w duszy jazz


Zaproszenie

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w VII Bałtyckich Regatach Jazzowych, które odbędą się w dniach 3 - 7 sierpnia 2022.

Inspiracją i motywem przewodnim regat jest mający juz ponad 25 letnią historię Østersø Jazz Festival, który co roku ściaga na Bornholm topowych muzyków jazzowych. Naszym głównym celem jest integracja środowisk żeglarskich z krajów basenu Morza Bałtyckiego oraz stworzenie warunków do zacieśniania współpracy oraz lepszego poznania poprzez organizację rywalizacji sportowej. Intencją jest stworzenie imprezy, która pozwoli mniej doświadczonym żeglarzom podnieść umiejętności, a wszystkim uczestnikom doskonale się bawić nie tylko na wodzie, ale i na lądzie.

Pragniemy tez rozwijac zainteresowania muzyczne uczestnikow poprzez kontakt

z żywym jazzem 

Organizatorzy

Organizatorem regat jest firma turystyczna BORNPOL we współpracy z Jacht Klubem Nexø oraz organizatorami Østersø Jazz Festival.


Patronat honorowy nad imprezą objęła izba turystyczna Destination Bornholm.

 

Patronem medialnym imprezy jest  TV2 BORNHOLM i BORNHOLMS TIDENDE


Miejsce

Regaty organizowane są w Nexø na wyspie Bornholm. Nexø otrzymało prawa miejskie w 1346 roku. Pierwsze wzmianki o przystani Nexø pojawiają się w kronikach z  roku 1660. Dopiero uruchomienie kamieniołomu Frederiks Stenbrud w 1754 zapoczątkowało rozbudowę portu. Budowa prawdziwych basenów portowych zakończyła się w 1860. Dzięki temu z biegiem lat Nexø stało się najważniejszym miastem na wschodzie wyspy. W 1877 została założona spółka żeglugowa Østbornholmske Dampskibsselskab, której statki pływały z Nexø do Kopenhagi. Coraz większy ruch żeglugowy przyczynił się do szybkiego rozwoju miasta, czego efektem było uruchomienie w 1901 roku linii kolejowej Rønne-Nexø. W ostatnich dniach II Wojny Światowej port uległ poważnym zniszczeniom. Wraz z odbudową zdecydowano o jego powiekszeniu.  Od lat 60-tych ubiegłego wieku nastąpił intensywny rozwój rybołówstwa. Podjęto wtedy decyzję o dwóch nowych basenach w kierunku południowym, których budowę zakończono w 1964. Dzięki rozbudowanej infrastrukturze port stał się w połowie lat 80-tych jednym z największych portów rybackich na Bałtyku. W najlepszym okresie pracowało tutaj ponad 1200 osób. Wraz z kryzysem połowowym na Bałtyku i stałym kurczeniem sie flot rybackich również port  Nexø tracił na znaczeniu. Obecna strategia rozwoju portu zakłada  nastawienie na żeglarstwo, rekreację i turystykę, realizowane poprzez zwiększenie ilości miejsc postojowych dla jachtów, poprawę infrastruktury portowej i rozwój żeglugi promowej.  Poszukuje się również innych możliwości rozwoju jak np. przemysłowa hodowla ryb morskich. W znajdującej się w porcie wylęgarni łososi Lakseklækkeri  prowadzi się badania naukowe i kursy dotyczące  akwakultur.