Polski

V BALTIC JAZZ REGATTA

1 - 4. 08. 2019

 

O Regatach

 

Każdy żeglarz ma w duszy jazz

 

Zaproszenie

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w V Bałtyckich Regatach Jazzowych, które odbędą się w dniach 1 - 4 sierpnia 2019.

Inspiracją i motywem przewodnim regat jest mający juz 23 letnią historię Østersø Jazz Festival, który co roku ściaga na Bornholm topowych muzyków jazzowych. Naszym głównym celem jest integracja środowisk żeglarskich z krajów basenu Morza Bałtyckiego oraz stworzenie warunków do zacieśniania współpracy oraz lepszego poznania poprzez organizację rywalizacji sportowej. Intencją jest stworzenie imprezy, która pozwoli mniej doświadczonym żeglarzom podnieść umiejętności, a wszystkim uczestnikom doskonale się bawić nie tylko na wodzie, ale i na lądzie.

Pragniemy tez rozwijac zainteresowania muzyczne uczestnikow poprzez kontakt

z żywym jazzem

Organizatorzy

Organizatorem regat jest firma turystyczna BORNPOL we współpracy ze stowarzyszeniem przedsiębiorców Erhvervsgruppe Øst,

Portem Morskim Nexø, Jacht Klubem Nexø oraz organizatorami Østersø Jazz Festival.

 

Patronat honorowy nad imprezą objęła izba turystyczna Destination Bornholm.

Patronem medialnym imprezy jest BORNHOLMS TIDENDE oraz ŻAGLE

 

Miejsce

Regaty organizowane są w Nexø na wyspie Bornholm. Nexø otrzymało prawa miejskie w 1346 roku. Pierwsze wzmianki o przystani Nexø pojawiają się w kronikach z roku 1660. Dopiero uruchomienie kamieniołomu Frederiks Stenbrud w 1754 zapoczątkowało rozbudowę portu. Budowa prawdziwych basenów portowych zakończyła się w 1860. Dzięki temu z biegiem lat Nexø stało się najważniejszym miastem na wschodzie wyspy. W 1877 została założona spółka żeglugowa Østbornholmske Dampskibsselskab, której statki pływały z Nexø do Kopenhagi. Coraz większy ruch żeglugowy przyczynił się do szybkiego rozwoju miasta, czego efektem było uruchomienie w 1901 roku linii kolejowej Rønne-Nexø. W ostatnich dniach II Wojny Światowej port uległ poważnym zniszczeniom. Wraz z odbudową zdecydowano o jego powiekszeniu. Od lat 60-tych ubiegłego wieku nastąpił intensywny rozwój rybołówstwa. Podjęto wtedy decyzję o dwóch nowych basenach w kierunku południowym, których budowę zakończono w 1964. Dzięki rozbudowanej infrastrukturze port stał się w połowie lat 80-tych jednym z największych portów rybackich na Bałtyku. W najlepszym okresie pracowało tutaj ponad 1200 osób. Wraz z kryzysem połowowym na Bałtyku i stałym kurczeniem sie flot rybackich również port Nexø tracił na znaczeniu. Obecna strategia rozwoju portu zakłada nastawienie na żeglarstwo, rekreację i turystykę, realizowane poprzez zwiększenie ilości miejsc postojowych dla jachtów, poprawę infrastruktury portowej i rozwój żeglugi promowej. Poszukuje się również innych możliwości rozwoju jak np. przemysłowa hodowla ryb morskich. W znajdującej się w porcie wylęgarni łososi Lakseklækkeri prowadzi się badania naukowe i kursy dotyczące akwakultur.